Gabinety Usprawniania Leczniczego, 78-100 Kołobrzeg, ul. Szafirowa 37, kom. 502 111 394

KRĘGOSŁUP

BADANIA MANUALNE

LECZENIE

PROFILAKTYKA

Zaczynam medytować

Medytacja ma długą tradycję. Są różnorodne techniki, jedne bazują na sile dźwięku, inne na oddechu, jeszcze inne używają symboli wizualnych. Wszystkie prowadzą do jednego celu: skupić rozproszony umysł w jednym punkcie, tak aby medytujący mógł osiągnąć stan samorealizacji. Techniką godną polecenia, jest japa, czyli powtarzanie mantry. Jednak początkujący może wybrać inną technikę, dodatkowo używając mantry, by skutecznie zdyscyplinować umysł.

Rodzaje medytacji.

W jodze są dwa zasadnicze typy medytacji- konkretny, czyli Saguna, i abstrakcyjny, czyli Nirguna.

W medytacji Saguna koncentrujemy się na konkretnym obiekcie- na obrazie, albo wizji jakiegoś symbolu, lub mantrze.

W medytacji Saguna koncentrujesz się i stajesz się jednym z symbolem jak np: OM albo Krzyż.

W medytacji Nirguna punktem koncentracji jest abstrakt, taki jak Absolut, BÓG, albo jakaś idea, której nie można wyrazić słowami. W tej medytacji pomocne mogą być mantry np. OM i So Ham, JEZU UFAM TOBIE.

Niezależnie jednak czy praktykować będziesz medytację Saguny albo Nirguny ich ostateczny cel jest ten sam - skoncentrowanie umysłu na Bogu. Medytacja jest praktyką umożliwiającą ciągłą obserwację umysłu. Oznacza to wiodące do uspokojenia skupienie uwagi umysłu na jednym przedmiocie co w konsekwencji prowadzi do uświadomienia sobie własnego JA. Poprzez zatrzymanie niekontrolowanego przepływu myśli dochodzi do rozumienia własnej natury, odkrycia mądrości i znalezienie spokoju. Początkowo myśli będą uparcie chciały wędrować, ale stała praktyka pozwoli zwiększyć czas, w którym twój umysł zdolny będzie do utrzymania skupionej uwagi.

Różnica między medytacją i koncentracją jest kwestią stopnia skupienia, a nie stosowania różnych technik. Swami Vishnu mawiał: „Medytacja nie przychodzi łatwo - piękne drzewa rosną powoli. Trzeba umieć czekać na kwitnienie i dojrzewanie owoców, aby poznać ich smak. Kwieciem medytacji jest możliwość do wyrażenia spokój, który przenika całą istotę medytującego. Jego owoc…jest poza wszelkim opisem.”

Zasady medytacji

Medytacji podobnie jak snu nie sposób się nauczyć ,przychodzi sama z siebie we właściwym czasie. Jeżeli będziesz jednak od początku postępować według prawidłowych zasad możesz przyspieszyć postępy.

  1. Siądź twarzą na wschód albo na północ, aby sprzyjała Ci subtelna energia pola magnetycznego ziemi.
  2. Przed rozpoczęciem medytacji owiń się szalem lub kocem, aby zatrzymać ciepło ciała.
  3. Usiądż w pozycji tak, żeby była mocna i jednocześnie swobodna, ponieważ jakakolwiek fizyczna niewygoda przeszkadzać Ci będzie w koncentracji. Najlepsze pozycje medytacyjne to „Lotos” i Sukhasana( siad skrzyżny), virasana( siat na piętach). Gdy nie potrafisz dotknąć kolanami do podłogi podłuż pod siedzenie poduszkę. Jeżeli wolisz możesz siedzieć na krześle. Dłonie trzymaj na kolanach wnętrzem ku górze. Zadbaj aby głowa i kark i cały kręgosłup były w jednej pionowej lini.
  4. Medytowanie o tym samym czasie i w tym samym miejscu sprzyja szybszemu uspokojeniu umysłu.
  5. Ureguluj oddech, pozwoli Ci to kontrolować przepływ prany i pomóc uspokoić umysł.
  6. Poleć umysłowi aby był spokojny. Pozwól początkowo umysłowi wędrować – jeżeli będziesz go zmuszać do koncentracji nie uspokoi się.
  7. Uspokój umysł koncentrując się na czakrze Anahata (serca) albo Ajna (trzecie oko)
  8. Stosuj wybraną technikę, utrzymuj obiekt koncentracji w tym punkcie przez cały czas medytacji.
  9. Medytacja zaczyna się gdy osiągasz czystość myśli, pomimo świadomości poczucia dwoistości.
  10. Po dłuższej praktyce dwoistość znika i osiąga się samaadhi, czyli stan nadświadomości.
Niech owocem Twojej medytacji będzie doświadczenie podobne Sadguru. „Ja” nie jest indywidualnym ciałem ani umysłem ale tym co głęboko ukryte w każdym człowieku i co zna Prawdę – ATMA – BÓG.

OM GURUDEV..., Ryszard.


Indyjskie impresje – kliknij!!

© Gabinety Usprawniania Leczniczego SANA